Můj příběh

Učím, motivuji, inspiruji.

Kreativní lektorka němčiny

Jmenuji se Lucie a již osm let učím německý jazyk dospělé i mládež. Nabízím individuální lekce pro začátečníky a pokročilé nejčastěji online formou, ale také prezenčně dle přání studenta. Stavím na dlouhodobém vztahu, spokojenosti klientů a individuálním přístupu ke každému z nich.

Jako lektorka ráda své studenty inspiruji, motivuji a posouvám v jejich znalostech kupředu. K výuce 1:1 přistupuji trochu psychologicky. Snažím se vcítit do potřeb a zájmů svých studentů. Přizpůsobit tempo i témata jejich preferencím. Chci, aby si jazyk dobře osvojili pro každodenní používání, aby si jej oblíbili a nebáli se mluvit.

Do svých hodin vybírám i vytvářím zábavné a kreativní materiály, které mé studenty velmi baví. Němčina pro ně přestává být strašákem nebo otravnou povinností. Své znalosti díky mé výuce rozvíjejí.

Z milovnice němčiny lektorkou

Před začátkem učitelské dráhy jsem vůbec netušila, že by ze mne mohla být úspěšná lektorka němčiny. Tento jazyk jsem sice milovala již od prvního kontaktu a dychtila jsem po nových poznatcích, studijních pobytech v Německu a jakémkoliv kontaktu s rodilým mluvčím, avšak jako pedagog jsem se ani náhodou necítila. Na to přece vůbec nemám vlohy, říkala jsem si.

A přece se to stalo. Zkraje roku 2014 odjel můj spolužák z vysoké školy Lukáš na semestr do USA a předal mi své tehdejší studenty, které učil právě němčinu. Pamatuji si svou první hodinu, na které jsme byli s Lukášem ještě ve dvou a odkoukávala jsem od něj učitelské řemeslo. Od nového roku jsem se pak vydala na cestu lektorky němčiny.

Přijímám nové výzvy

Moje první krůčky nebyly vůbec jednoduché. Nevystudovala jsem pedagogiku. Neměla jsem tudíž ani ponětí o metodice výuky, jak a kde tvořit a vybírat správné materiály, jak postavit poutavou a efektivní hodinu. Byla to pro mne veliká výzva a improvizace.

Neodradilo mě to a vytrvala jsem ve svém úsilí. Učím spíše intuitivně a jak mne vede můj rozum a znalosti němčiny. Studium němčiny mi vždycky šlo tak nějak přirozeně samo. Samozřejmě ale vím, že to nemusí být případ každého studenta.

A tak musím přistupovat ke svým studentům trpělivě, mile a individuálně. Daří se mi to a především mě to také baví. Ráda předávám své zkušenosti, nadšení a kreativní přístup.

Stále se mám co učit a zlepšovat

Dnes učím různé věkové skupiny, nejčastěji žáky základních a středních škol a také dospělé, kteří se chtějí k jazyku po určité pauze vrátit a vylepšit tak jeho úroveň. Při svých lekcích se opírám o rozmanité materiály. Mými silnými stránkami jsou kreativita, interaktivita a otevřenost stále se učit novým věcem a zdokonalovat. Nenabízím studentům dokonalost, ale chuť se rozvíjet 🙂