Za dva týdny žáci dostanou vysvědčení. Nesrovnávejte se s ostatními!

Na střední pedagogické škole Futurum, kde učím, se právě dnes uzavřely známky za druhé pololetí. To znamená, že žáci co nevidět dostanou vysvědčení a rozutečou se na letní prázdniny. Začne jim dvouměsíční období dovolených, táborů, brigád a dalších kratochvil.

Věřím, že se většina na tyto momenty těší. Z čeho ale mohou mít někteří nepříjemný pocit, je rozdávání vysvědčení. Mohou se totiž domnívat, že nejsou dostatečně dobří, chytří a úspěšní. Že mezi svými spolužáky nevyniknou a nezazáří se svými známkami. Dochází u nich k porovnávání se s ostatními. Zaměřují se na své nedostatky a jsou ze sebe zklamaní. Přitom už nevidí a neuvědomují si, kolik píle a práce za celý školní rok odvedli a co se jim podařilo.

Důležité je zvědomit si a přiznat, co se mi povedlo. Klidně si to sepsat. A pochválit a ocenit se za to. Jedině tak nepřehlédnu své silné stránky, naopak jim dám dostatek prostoru a pozornosti. Neříkám, že bychom měli ignorovat a opomínat naše slabiny, avšak je spíš brát jako prostor pro zlepšování a posouvání se kupředu. A nebrat je jako selhání, nebýt ze sebe zklamaní.

Neklaďme na sebe příliš vysoké nároky

Musím se přiznat, že se také srovnávám. Právě dnes jsem se zúčastnila online setkání s absolventkami kurzu jazykového koučování. A polovinu srazu jsem probrečela. Protože jsem vnímala ostatní jako lepší, šikovnější, že jsou dál a napřed oproti mně. Byla jsem z toho smutná. Dostala jsem však od nich úžasnou a podporující zpětnou vazbu. Právě takovou, jakou vám předávám v tomto článku.

Takže si teď třeba uvařte dobrý čaj, pusťte oblíbenou písničku a řekněte si, že jste skvělí. Když jsem byla ve vašem věku a chodila na gympl, učilo se mi velmi snadno. Byla jsem šprtka a jedničkářka. Mám však pocit, že na současné žáky a mladé lidi je kladeno mnohem více nároků, než tomu bylo dříve. A my pak ty nároky klademe hlavně sami na sebe a bičujeme se za to, že nedosahujeme lepších výsledků. Přitom děláme vše, jak nejlépe umíme. Objevujme a obdivujme sami sebe a pěstujme v sobě zdravé sebevědomí. Já vám všem přeji pohodové a ničím stresující poslední dny školy a těšte se na zasloužené volno!

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.